בעיות נשימה אצל ילדים

בעיות נשימה אצל ילדים ותינוקות

מערכת הנשימה מחזיקה בשני תפקידים קריטיים: היא מספקת חמצן ומרחיקה פחמן דו חמצני. עם זאת, לא פעם מערכת הנשימה אינה במיטבה ואז עשויות להתפתח שלל מחלות, אם ברונכיט, דלקת ריאות, אסטמה וכדומה, ועל כן טוב לדעת שיש מה לעשות, אך ראשית חשוב לזהות התפתחות של בעיה ואף חשוב להבין ממה היא נובעת, ולו בכדי למנוע אותה מראש.

מערכת הנשימה אצל ילדים ותינוקות

מערכת הנשימה הינה אחת המערכות החשובות והרגישות שקיימות, ובמיוחד כאשר מדובר בילדים ובפעוטות. מערכת הנשימה מתפתחת מהשלב שבו אנו עוברים והיא ממשיכה להתפתח עד גיל 10. מכאן שעד גיל 10 מערכת הנשימה נחשבת הרבה יותר רגישה, ולו כי מערכת האוורור עוד אינה במיטבה. אי לכך ילדים ופעוטות הרבה יותר רגישים לחיידקים, ללכלוך, לאלרגנים ולווירוסים. עם זאת, כן ישנה נחמה – קיימת הידיעה שגם אם המצב הנוכחי של מערכת הנשימה אינו מזהיר, הוא בהחלט עשוי להשתפר עם הגיל ובאופן משמעותי כאשר ימלאו לילד 10 שנים.

אם נתעכב לרגע בקטגוריית התינוקות, נמצא שהקטנטנים הרבה יותר רגישים, במיוחד כאשר מגיעים חודשי הסתיו והתינוק מצוי בטווח הגילאים הבא: 4 – 10 חודשים. מדוע? תינוקות בגילאים האלו חווים את עונת הסתיו לראשונה, משמע עליהם להתרגל למגוון שינויים סביבתיים, כאלו שמשפיעים באופן ישיר על מערכת הנשימה, כך שהנתונים מראים ש40% מסך התינוקות חווים בסתיו ובחורף רגישות יתר ועל כן זקוקים לטיפול תומך.

עוד נציין שבכול הנוגע לתינוקות, אצלם לא ממהרים להכתיר מצבים מסוימים כאסטמה, וזאת כי ברוב הפעמים המצב מיוחס לריריות מערכת הנשימה שמבקשות ליישר קו עם המצב החדש. כיצד? באמצעות שחרור רירית והתעבות, מהלך שמוביל לאותו צמצום בעייתי של פתח האוויר, כך שסך פעולת השאיפה והנשיפה הרבה יותר כבדה, ועל כן מהר מאוד נכנס לתמונה אותו שיעול מטריד שבסך הכול מהווה מנגנון הגנה – תפקידו לפנות את הליחה, למרות שבפועל התינוק עדיין אינו מסוגל לבצע באופן עצמאי את פעולת הכיוח, וזאת כיוון שהסרעפת אינה מספיק חזקה ואילו היחס בין גודל הבטן לגודל החזה אינו מסייע לעמוד במשימה. מכאן שההורים דואגים מאותו שיעול טורדני וממושך שמתמקד בשליש התחתון של אזור הריאות, ופה נעצור להבין מתי ראוי להתייחס לדאגה ולפעול כנחוץ.

סימנים שמצריכים התייחסות

ילדים רבים סובלים ממגוון בעיות נשימה, כאשר לרוב הבעיה טמונה בזיהום דרכי הנשימה והיא מתמקדת בילדים בני 3 חודשים ועד 6 שנים, משמע לגיל יש השפעה מכרעת. שנרחיב? קוטר קנה הנשימה של המבוגרים הרבה יותר רחב, ועל כן בזמן שדלקת בקנה הנשימה או דלקת גרון אינה משפיעה באופן ניכר על מבוגר, הרי כשמדובר בילד המצב הרבה יותר חמור – עשוי להוביל לשיעול נבחני, לחרחורים ואף למנוע כניסת אוויר.

שיעול, נזלת קלה ואפילו ליחה הן תופעות מוכרות שלרוב אינן מצריכות מקום לדאגה. עם זאת, לא פעם תופעות פשוטות מעין אלו עשויות להחמיר ואף להוביל לבעיות נשימה משמעותיות. כיצד אם כן נדע מתי להתייחס אליהן ברצינות? ובכן בהתאם לאיגוד רופאי הילדים בישראל ילד שבמשך חודש שלם משתעל באופן רצוף מוגדר כילד שסובל מאסטמת ילדים. לעומת זאת, אם חולים בדלקת בדרכי הנשימה (או בשפעת) והגוף כן מחלים באופן עצמאי, הרי שבמקרה זה אין סיבה לדאגה – הגוף מוכיח שהוא יודע להתנקות ולהחלים באופן עצמאי.

שני תרחישים לדוגמה:

 1. קוצר נשימה חריף – קוצר נשימה הנו מצב שבו מתאמצים בכדי לנשום, כאשר במצב קיצוני הנחיריים מתרחבים, שרירי הצוואר בולטים והעור מתחיל להכחיל. כמו כן, קוצר נשימה חריף עשוי להתפתח באופן מהיר, ולו בשל זיהומים בקטריאליים, תגובה אלרגית, חסימה של נתיבי אוויר, אסטמה, תסחיף ריאתי, בצקת בריאות וכדומה.
 2. דלקת ריאות – כאשר הריאות נפגעות מחיידקים ונגיפים עשויים להגיע למצב של דלקת ריאות. כיצד אם כן ניתן לזהות שאכן מדובר בדלקת ריאות (חוץ מלגשת לרופא)? ובכן כאשר יש שילוב של חום גבוה, שיעול מרובה, ריבוי ליחה ובמקביל חשים בקשיי נשימה וכואב להכניס אוויר לריאות. בהנחה וזה המצב בהחלט יש מקום לדאגה. עוד נחדד שכשמדובר בילדים צרכים להיות הרבה יותר זהירים וערניים, ולו כי ידועים מקרים של דלקת ריאות שאינם מעלים חום גבוה.

כיצד מזהים בעיות נשימה אצל ילדים?

הנתונים מראים שלמעלה מ40% מסך הילדים סובלים מבעיות נשימה – באופן כזה או אחר. חוששים שמא גם הילד שלכם סובל? ובכן קיימים מספר סימנים ברורים שמצריכים ערנות מוגברת:

 • הנזלת אינה מתפנה כהלכה, אלא מייצרת גודש.
 • משתעלים שיעול שמורגשת בו ליחה, אך היא אינה מתפנה החוצה.
 • חום הגוף עולה ויש שינוי ביציאות.
 • חל שינוי בתיאבון.
 • חשים כאבים בחזה כאשר מכניסים פנימה אוויר
 • הנשימה הופכת להיות יותר מהירה מהרגיל
 • הנשימה מלווה בצפצופים

אינכם בטוחים? ובכן כאשר מדובר בילדים ובפעוטות אין מקום להמר, אלא כל הורה מכיר את הילד שלו ועל כן צריך לשים לב מתי מוטב לערב חוות דעת רפואית.

כיצד מטפלים בבעיות נשימה אצל ילדים?

על מנת לטפל בבעיות נשימה אצל פעוטות וילדים, ניתן למצוא מגוון גישות ושיטות, כאשר גם לשיטה הקונבנציונלית וגם לגישה ההוליסטית יש מה להציע. עם זאת, בזמן שהרפואה הקונבנציונלית מתמקדת במגוון תרופות שהן בעיקר מכייחות, הרי שהרפואה המשלימה מציעה מגוון פתרונות משלה, פתרונות יותר מקיפים קרי רפלקסולוגיה, דיקור סיני וכמובן שהייה בחדר מלח. שנרחיב?

 • הגישה הקונבנציונלית – כאשר פונים לגישה הקונבנציונלית יש לקחת בחשבון שמטפלים רק בתסמינים, אך לא נוגעים בשורש הבעיה. בנוסף, היו מודעים לכך שחושפים את הילד בפני שלל תופעות לוואי, כאלו שלאורך זמן עשויות לפגוע גם בהתפתחות.

 

 • שהייה בחדר מלח – הסגולות הרפואיות של טיפול במלח היו ידועות עוד לפני מאה שנים, כאשר חלק מהעדויות מספרות על כורים שהתחילו לעבוד במכרה כשהם סובלים ממחלת נשימה, אך לאורך העבודה אותן בעיות פשוט התפוגגו. בנוסף, חלק מהעדויות מספרות על נזירים שהיו מטפלים בחולים בדרכי הנשימה באמצעות שאיפה של רסס מלח (הרסס הופק מחיכוך של גושי מלח). מדוע אם כן השיטה השתמרה ואף שוכללה? כיוון שטיפול בבעיות נשימה באמצעות חדרי מלח מתבסס על ספיחת הנוזלים שמצויים בריאות, על ניקוי מערכת הנשימה ועל שחרור הליחה שמצויה באזור הריאות.
 • מנורת מלח – מנורת מלח שאינה רק ליופי ולאווירה, אלא שגם נחשבת טיפולית, ועל כן בין אם מבקשים להוסיף לחדר מנורה שמפיצה אור רך ובין אם מבקשים ליהנות ממנורה שתומכת בבריאות במגוון ערוצים. מדובר במנורות איכותיות שעשויות מגבישי מלח, כאלו שמגיעים ממעמקי האדמה – משכבות של מיליוני שנים.

 

כיום יש יותר ויותר מחקרים שתומכים ביעילות השיטה, ועל כן בין היתר קיימים חדרי מלח לילדים לצד חדרי מלח לתינוקות, כאשר אלו כוללים משחקים ואביזרים נלווים, כך כל שנדרש לעשות זה לשבת בחדר, למצוא עניין במשחק כזה או אחר ופשוט לנשום.

 

אם נחזור לתינוקות שסובלים מבעיות במערכת הנשימה, נציין שגם עבורם אחד מהפתרונות היותר אידאליים הנו שימוש בחדר מלח לתינוקות. חדר מלח לתינוקות מעניק סיוע מהותי ללא התערבות פולשנית וללא הפרעה לשגרה. מדובר בפתרון מהיר, קל ויעיל. תינוק ששוהה בחדר מלח מצליח לנתב את הליחה למערכת העיכול ובין היתר מחזק את מערכת החיסון (בעקבות ניקוי מערכת הנשימה). מדוע אם כן שהייה בחדר מלח כה יעילה עבור תינוקות? ובכן המלח שמצוי בחדר מחטא את דרכי הנשימה וזאת באמצעות המסת הנזלת ומגוון זיהומים, עובדה שמובילה להוצאתם מתוך המערכת, אם ע"י התעטשות ואם ע"י שיעול. מה עוד? בין היתר המלח מסייע להרחיב את דרכי הנשימה ובכך מוביל להקלה מידית!

 

 • השגחה הורית – יש לא מעט דברים שאנו כהורים יכולים לעשות בכדי לסייע. ראשית מוטב לבחון מחדש את התזונה היומית – להפחית מזונות שמעודדים ליחה (בננה, מזון שומני, אורז, מוצרי חלב וכדומה). בנוסף יש להקפיד שהילד יהיה מרוחק ממקומות מאובקים, לחים, קרים ושמכילים אלמנטים שמייצרים אלרגיה. במקביל, רצוי לעודד עד כמה שניתן את השהות באוויר הפתוח. מה עוד? ובכן ילדים ותינוקות שידוע שהם סובלים ממחלות נשימתיות, גם יותר מועדים לסבול מזיהומים חוזרים, ועל כן קבוצה זו מצריכה השגחה יתרה.

המענה הטבעי!

לסיכום נציין שבין אם מדובר במחלות ריאה כרוניות ובין אם מדובר בבעיות נשימה שסיבתן סביבתית או עונתית, הרי שטוב לדעת שיש מה לעשות, וזאת מבלי לייצר אצל הילד אנטגוניזם ולצד יצירת חוויה חיובית. באמצעות חדר מלח לילדים מונעים תופעות לוואי שלא פעם הולכות יד ביד עם הרפואה הקונבנציונלית ומעניקים הקלה מידית, וכל זאת באמצעות חיזוק מערכת החיסון, ניקוז הסמפונות וגירוי דרכי הנשימה לשחרר ליחה – שיטה טבעית, יעילה וידידותית לילדים שאינם ששים להגיע לעוד טיפול רפואי.

 

צור קשר

תוכן עניינים

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

הטיפול הטבעי לבעיות נשימה

ליעוץ וקביעת תורים