מהי נזלת כרונית וכיצד מטפלים בה?

אין ספק שאחת מהמחלות הכרוניות המטרידות היא אותה נזלת כרונית שאינה עוזבת אותנו לא עם תום הפריחה ולא עם הגשם האחרון, אלא היא מלווה לאורך כל השנה ובכך מובילה לפגיעה ישירה באיכות החיים, כאשר במקרים מסוימים היא מהווה קטליזטור לשלל מחלות, קרי דלקת בלוע, גנחת אלרגית, הפרעה בדרכי הנשימה, אובדן ריכוז, פגיעה באיכות השינה (ולו כי היא מובילה לגירוי בגרון שמונע שינה חלקה) וכדומה.

האם גם אתם סובלים מאותה נזלת כרונית?

תוהים האם גם אתם סובלים מאותה נזלת כרונית? ובכן עברו על ההגדרה ובתומה תקבלו תשובה. ובכן אם יש לכם הפרשה מימית, גודש באף או התעטשויות מרובות (או את שלושת התופעות גם יחד), ואם בין היתר אתם חווים תופעות לוואי קרי פגיעה בחוש הריח, כאבי ראש, הפרעה בשינה, דלקת בלחמית, הפרעה בתפקוד היומי או תחושת מחנק, הרי שבהחלט קיים סיכוי טוב שאתם עונים על ההגדרה – סובלים מנזלת כרונית.

יש להבין שגם אם סובלים מנזלת מציקה לאורך תקופה, היא לא בהכרח עונה על ההגדרה של נזלת כרונית, וזאת כי הפורום העולמי מתייחס הן לתסמינים והן לתדירות – יותר מארבעה ימים בשבוע ויותר מארבעה שבועות עוקבים. כמו כן, ניתן למצוא תתי הגדרות שמתייחסות לחומרת המצב. שנרחיב? ההגדרה Mild מתייחסת לתסמינים שאינם מפריעים לשמירה על השגרה ואילו ההגדרה Moderate to Severe כבר מתייחסת למצב שבו סובלים מהתופעות באופן משמעותי, באופן שאינו מאפשר שמירה על שגרה רגילה.

הגורמים שמאחורי הנזלת הכרונית

לנזלת כרונית ניתן למצוא מגוון נרחב של גורמים, חלקם אלרגניים וחלקם עונתיים. נזלת אלרגנית באה לידי ביטוי כגודש באף וכהפרשות מימיות והיא מושפעת מחום, מקור ומגורמים נדיפים שמובילים לגירוי. מצד שני נזלת עונתית תפגוש אותנו לאורך השנה, ולו כי היא תלויה בפריחה העונתית.

אם נבקש לציין גורמים נוספים (ישירים ועקיפים) שמובילים לסבול מנזלת כרונית, בקלות נמצא כמה נוספים. מכאן שבין היתר נזלת כרונית נגרמת מחיידקים ונגיפים שמצליחים להגיע אל דרכי הנשימה העליונות, משלל גורמים אלרגניים (קרי קרדית האבק, פרווה של בעלי חיים, פריחה וכדומה), ממגוון מאכלים שמובילים לגירוי מקומי, מאוויר יבש ומשלל גירויים כימיים (קרי עשן של מכוניות, חומרי ניקיון ועשן של סיגריות). מחפשים גורמים נוספים? ובכן שימוש בסמי הסנפה, מחלות דלקתיות, רירית אף שמאופיינת בעובי דק, שימוש מופרז בטיפות אף, חדירה של גוף זר למערות האף וכמובן תופעות לוואי של תרופות.

החשיבות לטיפול בנזלת כרונית

נזלת כרונית עשויה להיות שולית, אך בו זמנית היא עשויה להיות כרוכה בלא מעט הוצאות, אם כי מדובר ברכישת תרופות ובאובדן ימי עבודה ולימודים, ואם כי ישנה פגיעה באיכות התפוקה של העובד והתלמיד. כמו כן, הנתונים מראים ש40% מהמבוגרים והילדים סובלים מכך, כאשר הבעיה בעיקר מתפרצת בין הגילאים 15-25.

דוגמאות לסיבוכים אפשריים:

  • מחקרים מראים שילדים שסובלים מהבעיה עשויים לסבול מהפרעות התנהגות, מפגיעה באיכות השינה ואף מתחושת דיכאון.
  • חסימה קבועה באף.
  • חסימה באף לאורך זמן עשויה להוביל לתסמונת דום נשימה בשינה – תופעה מאוד מסוכנת שמפרה את איכות החיים.
  • הנזלת הכרונית עשויה בשעות הלילה להוביל לגירוי בגרון, כך שנושמים דרך הפה במקום דרך האף – עובדה שעשויה להגביר את כמות אבן השן ומכאן שגם לגרום לבעיות חניכיים.
  • מדובר בתהליך זיהומי שעשוי להתפשט למערות הפנים, כאשר במקרים נדירים עומדים מול סכנת זיהום של הרקמות הסמוכות, כך שעלולים לסבול מדלקת קרום המוח.

חשוב להבין שגם אם התופעות אינן מאוד חריפות הן עדיין מפרות בצורה קיצונית את השגרה, ולו כי נזלת כרונית עשויה לפגום באופן ישיר בחוש הטעם, להוביל לסינוסיטיס (דלקת של רירית הסינוסים שעשויה להוביל ללחץ מעיק באזור האוזניים) ואף להוביל לתחושת לחץ כללית באזור הפנים. כמו כן, ראוי לציין שאם סובלים מסינוסיטיס שמלווה בחום גבוה יש צורך לפנות באופן מידי לרופא, ולו כי ייתכן שזקוקים להתחיל טיפול אנטיביוטי.

דרכי טיפול קונבנציונאליות

האוכלוסייה שסובלת מנזלת כרונית מתחלקת לשתי קבוצות עיקריות שמיישרות קו עם חריפות הבעיה (כפי שכבר ציינו Mild לעומת Moderate to Severe). בהתאם לרמת החריפות של הנזלת הכרונית בוחרים את דרך הטיפול המתאימה ביותר, כאשר אם מדובר באלרגיה מוטב לזהות את המוטיב הבעייתי ולהתרחק ממנו (או לחלופין להתגבר עליו).

מבחינת תרופות, נציין שעבור מקרים קלים נעזרים רבות במי מלח ובתרופות שאמורות למנוע גודש באף, אך פה נחדד שהרבה פעמים דווקא התרופות עשויות להוביל לשלל תחלואות ובכך רק להחריף את הבעיה. כמו כן, קיימים תרסיסים שמכילים סטרואידים ובמקרים יותר חריפים פונים לטיפולים יותר משמעותיים, קרי ניתוח ייעודי שאמור לטפל במקרה של סינוסיטיס.

הפתרון הטבעי

חשוב לדעת שאין צורך ללמוד לחיות לצד נזלת כרונית, ובמקביל אין צורך להתרגל לרעיון שזקוקים להיצמד לתרופות, ופה אנו מציגים פתרון אלטרנטיבי טבעי, שלעומת מגוון פתרונות אחרים הוא אינו כולל תופעות לוואי. הכירו את חדר המלח ואת מוצריו המשלימים, כרית מלח ומנורת מלח.
היתרונות של חדר מלח:

  • סביבה ניטרלית – חדר מלח מציע פתרון נעים, אפקטיבי וחשוב מכל טבעי וחסר תופעות לוואי. כיצד עובד אפקט השהייה בחדר מלח? בכמה מישורים מקבילים. ראשית נציין שמדובר בחדרים שנקיים מאבק, מחיידקים ומאלרגניים, משמע מדובר בסביבה ניטרלית. כיצד? ובכן חדר מלח פולט שלל יונים שליליים, ואלו ידועים בהשפעתם החיובית הן על מערכת החיסון והן על מגוון מערכות משלימות. אותם יונים שליליים מתחברים לאבק, לאלרגניים ולחיידקים ובכך מכבידים עליהם – בהתאם לעיקרון כוח הכבידה פשוט מובילים אותם כלפי מטה.
  • תמיכה במערכת החיסון – כאשר נמצאים בסביבה שופעת ביונים שליליים, ממש כפי שקורה באופן טבעי בחדרי מלח (משום שהם נוצרים בעת התפרקות של נתרן, וחדר מלח איכותי מכיל כ-98% כלור ונתרן). למלח סגולות טבעיות של ספיחת נוזלים, ולכן הוא מהווה טיפול משלים להתמודדות עם נזלת כרונית. בנוסף, טיפול משלים זה מהווה גם טיפול אלטרנטיבי לחיזוק מערכת החיסון, דבר שגם חשוב בהתמודדות עם הנזלת הכרונית.

 

  • אמצעים ביתיים – אין לכם בקרבת מקום חדר מלח או שאתם פשוט מעדיפים אמצעים ביתיים? ובכן טוב לדעת שניתן להיעזר במנורת מלח ובכרית מלח, אביזרים ביתיים משלימים לטיפול האלטרנטיבי בחדר מלח. לעומת פתרונות אחרים, במקרה זה אין תופעות לוואי. כדי להשתמש במנורת מלח, רק צריך לשים אותה לצדכם ואף מומלץ לצד המיטה ולצד מכשירים חשמליים, כדי שהחום העדין שמפיקה הנורה שבמנורת המלח יוכל לגרום לפיזור נתרן ויונים שליליים לאוויר.

תתחילו להיפרד מהנזלת

לסיכום, נציין כי אם אתם סובלים מנזלת כרונית, ניתן לנסות טיפול אלטרנטיבי משלים בדמות חדר מלח או שימוש באביזרים משלימים כמו מנורת מלח או כרית מלח. הטיפול טבעי, ללא תופעות לוואי, כך תוכלו חוש רעננים, אופטימיים ואנרגטיים.

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף