שיעול יבש אצל ילדים

שיעול יבש היא תופעה רווחת למדי אצל רבים באוכלוסייה. היא לרוב לא מסוכנת וניתן לטפל בה בדרכים שונות, אך כשמדובר במשהו שממנו סובלים הילדים שלנו זהו בהחלט מקור רציני למדי לדאגה. אם גם הילדים שלכם סובלים או סבלו בעבר משיעול יבש, חשוב להבין בדיוק מהי התופעה, מה הגורמים לה, איך ניתן לטפל בה בצורה הטובה ביותר ואף למנוע אותה מראש. 

 

ממה נגרם שיעול יבש אצל ילדים?

לשיעול יבש אצל ילדים יש גורמים רבים. הסיבה השכיחה ביותר היא הידבקות במחלה ויראלית כגון שפעת או ברונכיוליטיס, במקרים האלו לפעמים מתלווה לתופעה חום וכאבי ראש. 

שיעול יבש הוא בהרבה מקרים גם ביטוי לאלרגיה כלשהי ולכן הוא נפוץ במיוחד בעונות המעבר בהן ההתפרצויות האלרגיות הן נפוצות הרבה יותר. לעתים מדובר בביטוי לבעיות רפואיות כמו אסתמה ובעיות אחרות בדרכי הנשימה, וזה בהחלט קיים גם כביטוי לדלקת ריאות. 

 

מהם הנזקים ששיעול יבש אצל ילדים יכול לגרום?

אז לסבול משיעול יבש זה לגמרי לא נעים, אך ברוב המקרים אין חשש לנזק כלשהו. כן חשוב להיות ערניים לסיבוכים אפשריים שעלולים לגרום לנזקים חמורים למדי. אם המקור הוא זיהום נגיפי למשל, חשוב לשים לב שלא מתפתח זיהום של רקמת הריאות ודלקת של הברונכיט (אולי אפילו דלקת ריאות). אם השיעול ממשיך ואף מחריף, וישנם תסמינים נוספים כמו חום, חשוב לגשת לרופא ולבדוק את המצב לעומק. אצל ילדים שסובלים מאסתמה השיעול הוא הרבה פעמים טריגר להתקפים וחלקם אף עשויים להיות קשים, גם כאן חשוב מאד לגלות ערנות. באופן כללי, אם שמים לב שהילד מתקשה בנשימה בעקבות השיעול היבש או שהשיעול עצמו מתלווה לקושי בנשימה, מומלץ לגשת לבדיקה רפואית בהקדם האפשרי.  

 

מהן הדרכים הטבעיות המומלצות לטיפול בשיעול יבש אצל ילדים?

במקרים של מחלות ויראליות או חיידקיות וצינון המצריך התערבות רפואית, מומלץ לגשת כאמור בהקדם האפשרי לייעוץ, בדיקות וטיפול. עם זאת חשוב לזכור כי במרבית המקרים אין צורך בטיפול מיוחד ובחלק מהמקרים השיעול עובר לבד. 

מומלץ בהחלט לנסות בבית שיטות טבעיות ותרופות סבתא להקלה וריפוי של שיעול יבש. אפשר לרקוח משקאות מצמחי מרפא כמו אכיניצאה וגרניום, להשתמש בתוספים המכילים מינרלים, לעשות אינהלציות ולשתות תערובת של דבש, לימון ושום עם מים חמים.

 

המלצה חמה נוספת שמתאימה במיוחד לילדים שסובלים באופן קבוע משיעול יבש או קשיים אחרים הקשורים במערכת הנשימה הוא שימוש בכלי ייחודי שנקרא מנורת מלח. מדובר במנורות ייחודיות ויוצאות דופן העשויות מגבישי מלח, שמכילים ריכוז גבוה במיוחד של מינרלים טבעיים ואיכותיים. כאשר המנורה פועלת היא משחררת לחלל האוויר באופן קבוע את המינרלים, ובעצם כך מטהרת את האוויר באופן יעיל למדי. מנורות המלח מראות תוצאות באופן עקבי ומרשים למדי והן בהחלט יכולות לסייע במקרים של שיעול יבש אצל ילדים ובעיות נשימה באופן כללי. הייחוד של הפתרון הזה הוא שניתן ליישם אותו ממש בקלות בלי הרבה מאמץ והוא לא גורם לאי נוחות. נוסף על כך זהו פתרון זול יחסית שלא עולה על כמה מאות שקלים לכל היותר. 

 

סיכום 

שיעול יבש אצל ילדים זה לא תופעה נעימה, והוא עשוי להיות מלחיץ מאד עבורנו ההורים. בדיוק בגלל זה צריך לזכור תמיד שמדובר בתופעה די נפוצה שבהרבה מקרים חולפת מעצמה. יחד עם זאת יש לנו אפשרות להקל עליה במגוון דרכים עוד בטרם ניגש לבדיקה רפואית וטיפולים תרופתיים. מנורות המלח למשל זו דרך נפלאה לנקות את דרכי הנשימה ובהרבה מקרים היא עשויה להקל על התסמינים השונים ועל עוצמת השיעול, ובאופן כללי מומלץ לקרוא על חדרי מלח ומוצרים העשויים ממלח, כדי להכיר את התרומה שלהם למערכת הנשימה.

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף