שיעול עם ליחה – על התסמין הנפוץ וטיפול בו

במהלך החורף, מבוגרים וילדים רבים מתלוננים על שיעול עם ליחה – סימפטום נפוץ מאוד למחלות וזיהומים שונים. שיעול עם ליחה עלול לפגוע באיכות החיים שלנו – הוא עלול לגרום להפרעה בנשימה, באכילה, לפגוע בשינה ולהוות מטרד של ממש. במאמר זה נסביר לכם על הגורמים לשיעול עם ליחה, ונפרט מהן הדרכים לטיפול בסימפטום שיעזרו לכם להיפטר מהשיעול.

מה הגורמים לשיעול עם ליחה?

שיעול הוא למעשה רפלקס שתפקידו לסלק חומרים זרים או ריר מדרכי האוויר העליונות ומהריאות. כאשר קולטני החישה הממוקמים בדרכי האוויר חשים בגוף זר הנכנס לגוף, הקולטים מעבירים מסר לגזע המוח השולט ברפלקס השיעול. גזע המוח מפעיל את השרירים במערכת הנשימה ובסרעפת במטרה לנקות את דרכי הנשימה מהחלקיקים הזרים או מהריר. כתוצאה מכך אנחנו משתעלים. ההבדל בין שיעול עם ליחה לשיעול ללא ליחה, הוא ששיעול עם ליחה מלווה בהפרשות ריר שיכולות להיות בצבע ירוק, צהוב, אדום כהה, ורוד ולבן. הליחה היא חלק מפעילות מערכת החיסון – היא נוצרת בסינוסים, בדרכי הנשימה, בגרון, באף ובסימפונות, ומטרתה להיפטר מגורמים זרים הנכנסים לגוף. לעיתים שיעול עם ליחה מלווה גם בהפרשות דם ומוגלה.

בין הגורמים לשיעול עם ליחה ניתן למנות הצטננות, אלרגיה, מחלות נגיפיות וזיהומים כמו דלקת ריאות, סינוסיטיס, שחפת וברונכיטיס. בנוסף, שיעול עם ליחה עלול להיות סימפטום למחלות ריאה כרוניות, לרפלוקס קיבתי-וושטי ועלול אף להיגרם כתוצאה מעישון.

חשוב מאוד לטפל בהקדם בשיעול עם ליחה, על מנת למנוע סיבוכים אפשריים כמו כאבי בטן וחזה, תשישות ובריחת שתן. ישנם אף מקרים נדירים של אובדן הכרה זמני הנגרם בשל לחץ גבוה בחזה כתוצאה מהשיעול ושל היווצרות שברים בגוף הנגרמים כתוצאה משיעול חזק במיוחד.

איך מטפלים בשיעול עם ליחה?

טיפול מונע

חדר מלח נחשב לאחת השיטות היעילות למניעה וטיפול בשיעול עם ליחה. כבר במאה ה-18 הבחין הרופא הפולני פליקס בוטשקובסקי שעובדי מכרות מלח לא סובלים ממחלות ריאה. הסיבה לכך היא שהמלח הוא חומר אנטי בקטריאלי רווי בנתרן כלורי, המעלה את אחוז היונים השליליים שבאוויר. אותם יונים שליליים סופחים את הנוזלים מדרכי הנשימה, משחררים את הליחה מאזור דופן הריאה ומחטאים את דרכי הנשימה. בכך הם מקלים על תופעת השיעול עם הליחה. במסגרת טיפול בחדר מלח המדמה מכרה מלח טבעי, המטופל יושב בחדר שקירותיו עשויים ממלח איכותי המכיל יותר מ-98 אחוז כלור ונתרן. רסס המלח שאותו נושם המטופל, מסייע להקלה על שיעול עם ליחה ומחזק את מערכת החיסון. הטיפול אף מתאים לאנשים הסובלים מדלקת ריאות, ברונכיטיס, שקד שלישי, אלרגיות, פוליפים ונחירות.

תרופות סבתא

  • חליטת צמחים – ניתן להכין חליטת צמחים המורכבת מג׳ינג׳ר, לימון ודבש המסייעת להקל על השיעול. חליטת צמחים נוספת שמומלץ לנסות היא חליטת אקליפטוס, טימין ומנטה.
  • צמחי מרפא – צמחי מרפא רבים נמצאו יעילים בטיפול בשיעול עם ליחה. כך למשל, הצמח סמבוק שחור מונע זיהומים ודלקות בדרכי הנשימה. צמחי מרפא אחרים העשויים להועיל לכם הם קינמון, בת קורנית, מרווה רפואית, כמנון האניס ואורן היערות.
  • תוספי תזונה – ישנם תוספי תזונה הכוללים מרכיבים כמו ג'ינסנג אמריקאי, סמבוק, מגנזיום, אבץ, ארזית, ויטמין סי ואנדרוגרפיס המקלים מאוד על שיעול עם ליחה.
  • מי מלח– כפי שכבר ציינו, מלח מסייע מאוד לניקוי דרכי הנשימה ולהקלה על שיעול עם ליחה. לצד ישיבה בחדר מלח, ניתן גם לגרגר מי מלח עם מים כמה פעמים ביום.
  • מכשיר אדים – שימוש במכשיר אדים מסייע למוסס את הליחה המלווה את השיעול. מומלץ מאוד להוסיף למכשיר האדים שמן ארומטי כמו טימין, לוונדר, אקליפטוס, ברוש הפותחים את דרכי הנשימה.
  • סירופ דבש – דבש הוא חומר אנטי בקטריאלי המסייע לסילוק זיהומים מהגוף. מחקר שפורסם בשנת 2012 בכתב העת Pediatrics מצא כי שתי כפיות של דבש לפני השינה הקלו מאוד על השיעול. מומלץ להכין סירופ טבעי המורכב מדבש, בצל וג׳ינג׳ר, או מדבש, ליקריץ וטימין.

תרופות ייעודיות

התרופות הניתנות לטיפול בשיעול עם ליחה תלויות בגורם לשיעול. אם למשל מדובר במחלה ויראלית, ניתן לקבל מהרופא מרשם לתרופה אנטי ויראלית, ואם מדובר בחיידק הרופא ייתן לכם אנטיביוטיקה. תרופות מסוג בטא-אגוניסט יסייעו במקרים של שיעול עם ליחה הנובע מברונכיטיס, ואם אתם סובלים משיעול עם ליחה הנובע מאלרגיה והצטננות תוכלו לקבל תרופות אנטי היסטמיניות המבוססות על סטרואידים שיקלו על גודש הליחה. במקרה של שיעול עם ליחה הנגרם מרפלוקס קיבתי, ניתן ליטול תרופה נוגדת חומצת קיבה. חולים הסובלים משעלת יקבלו מהרופא טיפול אנטיביוטי, ואנשים סובלים משיעול כרוני יכולים להיעזר באינהלציה להקלה על השיעול.

לסיכום, שיעול עם ליחה הוא תופעה לא נעימה, אך אינכם חייבים לסבול ממנו. ישנם טיפולים יעילים ותרופות רבות המסייעים למניעה ולטיפול בשיעול עם ליחה. מומלץ להיוועץ עם הרופא שלכם על מנת לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורכם.

רגע, יכול להיות שנוכל לעזור לך עם זה

כבר ניסית את התוסף מוקו פרוטקטור?

הרכב צמחי המסייע בסילוק ליחה בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף