תא לחץ

מחפשים תא לחץ ב2024? לפניכם המדריך המלא:
'תא לחץ', או בשמו השני והידידותי יותר 'תא חמצן', יכול להישמע מעט מלחיץ, אבל בפועל אנשים שעוברים טיפול בתא לחץ מודים שההיפך הוא הנכון, זה דווקא טיפול רגוע, שליו ונעים. מחקרים מוכיחים כי העלאת רמת החמצן ברקמות מסייעת לזירוז תהליכי ריפוי והחלמה ומעודדת יצירת כלי דם ורקמות חדשות. היתרון הבולט של תא חמצן הוא בכך שהטיפול מייצר הקלה עצומה במגוון רחב של תסמינים רפואיים. איך זה עובד? למי זה טוב? במה אפשר לטפל? מה ההשפעות לטווח הקצר והארוך? כל זה ועוד המון מידע שימושי, במאמר הבא.

תוכן עניינים

איך עובד הטיפול בתא חמצן?

טיפול בתא חמצן זוהי טכנולוגיה שבה לחץ האוויר בסביבה הוא מוגבר, ובמקביל, אנחנו מקבלים העשרת חמצן בנשימה. כשהגוף שלכם נמצא בסביבה שבה יש יותר לחץ, הוא קולט יותר מולקולות של חמצן. בדרך כלל הגוף מעביר את החמצן דרך ההמוגלובין שבתאי הדם האדומים. ע”י העלאת לחץ האוויר, החמצן מוסע לנוזל הדם, ומאפשר לרקמות ולתאים רוויה מוגברת של חמצן. הלחץ המוגבר מזין את הגוף בחמצן, ואפילו מגיע לרקמות פגועות עם מעברי דם חסומים.

למי הטיפול בתא חמצן יכול לסייע?

'תא לחץ' יכול לסייע למגוון רחב של התמודדויות רפואיות ובכלל זה: כאבים אורתופדיים, חבלות ראש, שיתוק מוחין, סכרת, אוטיזם, בעיות זיכרון כתוצאה מאירוע מוחי, אין- אונות, כאבים מסוגים שונים, טיפולים כימותרפיים.

תא לחץ לספורטאים מכל הענפים

גם ענף הספורט המכיר בחשיבותם של טיפולים משלימים שונים, בדומה לענף הרפואה, לא יכל שלא להסתייע ביתרונות המדהימים של הטיפול בתא לחץ. לכן, טיפול בתא חמצן עבור ספורטאים מקצוענים וחובבים כאחד הפך לטיפול שאין אחד שמדלג עליו, הטיפול מסייע להם להתמודד עם תופעות הלוואי הרבות הנגרמות כתוצאה מהמאמץ הגופני הרב שהם חווים, החל מדלקות, עייפות כרונית, כאבי שרירים, פציעות ספורט ועוד. כמויות החמצן הגבוהות הניתנות לגוף במהלך טיפול בתא לחץ מאפשרות לגוף להאיץ את הריפוי של רקמות הגוף, מונע היווצרות ריקמה צלקתית, ומשפר את יכולות התאים הלבנים להילחם בזיהומים דלקתיים. מעבר ליתרונות בזירוז ההחלמה, הטיפול בתא החמצן מעלה את רמות האנרגיה של הגוף ותורם לחיזוק הגוף ואף שיפור ביכולת הריכוז והזיכרון,
יכולות הכרחיות הנדרשות לצורך שיפור הביצועים הספורטיביים.

תא לחץ לחולי סכרת – טיפול טבעי ומניעתי

לטיפול בתא לחץ נרשמה הצלחה אדירה גם לטובת חולי סכרת. אחת ההצלחות היותר משמחות היו בקרב חולים שניצלו מקטיעת איברים בזכות שיפור זרימת הדם וחידוש הרקמות בגוף שהטיפול מייצר. כיצד זה קורה? ישנם חולי סכרת הסובלים מפגיעה בכלי דם קטנים העלולה להוביל לפצעים במיוחד באזור הגפיים. במצב זה זרימת הדם אינה תקינה לאור המחסור בחמצן מה שעלול להוביל לפגיעה עצבית עד לאיבוד תחושה ברגל. מדובר בתהליך החלמה מורכב הכולל הידרדרות מהירה העלולה להוביל לכריתה של הרגל. תא הלחץ מזרים חמצן באופן מוגבר לאזור הפגוע, כך שכדוריות הדם הלבנות נאבקות בזיהום וסיכויי ההחלמה עולים.

תא לחץ לטיפול באנטי אייג'ניג

עד כה הזכרנו שימושים בעיקר רפואיים ביתרונותיו העצומים של הטיפול בתא לחץ. והנה עוד יתרון שכדאי לציין, טיפול טבעי לאנטי אייג'ינג בתא חמצן הוא טיפול שכבש המוני נשים ברחבי העולם, הוא יוצר הטבה במראה העור, בקמטים, ובסממני הזמן וגם כהכנה לטיפולים קוסמטיים. איך? הטיפול מאפשר חידוש רקמות, חידוש תאים ויצירת כלי דם חדשים לכן הוא נחשב לטיפול אנטי אייג'ינג מוביל. במילים אחרות, גם העולם הקוסמטי לא יכל להישאר אדיש ליכולת המופלאה של החמצן לשמור, לחדש ולמצק את עור הפנים בפרט והגוף בכללותו. יתר על כן, טיפול זה נחשב לדרך חדשה לשיפור ההחלמה לאחר ניתוח פלסטי.

יתרונותיו הרבים של 'תא לחץ' 

לטיפול בתא חמצן יתרונות רבים. היתרון הבולט ביותר הוא כמובן בשיפור המיידי. לאחר הטיפול מורגשת הקלה מיידית, לאחר מספר טיפולים הגוף יאיץ את תהליך הריפוי. יתרון נוסף לטיפול בחמצן הוא שהוא בטוח לחלוטין ואין בתא חמצן שום סיכון. לכל היותר בזמן הטיפול מורגש לחץ באוזניים שניתן להקל עליו באמצעות שתיית מים, פמפום או לעיסת מסטיק. בנוסף, מדובר בטיפול ותיק, מוכר ומקובל בארץ ובעולם והינו בעל תוצאות מוכחות. לכך יש להוסיף שתא חמצן מסייע לכל הגוף, מעבר לטיפול בבעיה הספציפית שלשמה נערך הטיפול. כך למשל חשיפה לרמות גבוהות של חמצן בתאי לחץ מלווה בחיזוק תפקוד המערכת החיסונית, מה שיכול בפני עצמו לשפר את ההתמודדות של הגוף עם מצבים רפואיים שונים. לכך יש להוסיף את התחדשות התאים והרקמות שאף מובילה לשיפור החלמה של פצעים, הפחתת דלקתיות וכאב ואף שיפור תפקוד נוירולוגי ויכולות קוגניטיביות. כעת נרחיב על חלק מיתרונותיו הבולטים שהופכים את הטיפול בתא לחץ לפופולארי.

שיפור תפקוד מערכת החיסון

חדירת החמצן לגוף כתוצאה מטיפול בתא לחץ מחזקת את המערכת החיסונית במספר דרכים: כך למשל החמצן הנישא עם זרם הדם לרקמות הגוף החולות תורם לחידוש התאים הפגועים והדלקתיים ובכך הוא מקל על מערכת החיסון לבצע עבודתה כשהיא למעשה יכולה להתפנות ולטפל בבעיות אחרות. דוגמא נוספת היא שהחמצן הרווי מעודד יצירת תאי דם לבנים חדשים אשר משתתפים בהגנה על הגוף מפני מזהמים. בנוסף, החמצן מסייע לתאי הדם הלבנים לשנות צורתם ולתקוף מזהמים. דרך נוספת היא על ידי כך שהחמצן מסייע לסלק פסולת שהצטברה בתאים ובכך מעלה את רמות האנרגיה שלהם. לסיכום נקודה זו, לטיפול בתא חמצן יש השפעה חיובית על יכולתה של מערכת החיסון להילחם במחלות ובמזהמים.

הפחתת דלקתיות וכאב

שימוש בתא לחץ מביא לשיפור איכות חייהם של אלו הסובלים מכאבים כרוניים ודלקות. כיצד? דלקת היא תגובה של הגוף לפציעה או לזיהום, אך כאשר היא הופכת לכרונית היא עלולה להוביל לכאב מתמשך ולנזק לרקמות. טיפול בתא חמצן מווסת את התגובות החיסוניות ואת הכימיקלים המעורבים בתהליך הדלקתי ובכך מסייע בהפחתת הדלקת והכאב. בנוסף, הטיפול ממריץ ייצורם של נוגדי חמצון המסייעים בנטרול רדיקליים מזיקים והפחתת מתח. הפחתת הדלקת, שיפור זרימת הדם והמרצת תיקון רקמות מביאים לכך שלחמצן תפקיד חיוני גם בהפחתת כאב. למעשה, רמות החמצן המוגברות מעוררות שחרור של גורמי גדילה ותאי גזע ומאיצות את תהליך הריפוי.

שיפור תפקוד נוירולוגי ויכולות קוגנטיביות 

לתא הלחץ השפעה עמוקה על היבטים שונים של בריאות המוח. תאי לחץ פועלים על ידי הגדלת ריכוז החמצן בדם, מה שמקל על אספקתו למוח. אספקת חמצן מועשרת זו מקדמת את יכולתו של המוח להסתגל וליצור קשרים עצביים חדשים. כתוצאה מכך, תפקודים קוגניטיביים כגון קשב, זיכרון ועיבוד מידע משתפרים. בנוסף, מצבים נוירולוגיים ופציעות מוחיות כרוכות לרוב בדלקת שעלולה לפגוע בתפקוד הקוגנטיבי. הלחץ המוגבר בתוך תא מסייע בהפחתת הדלקת על ידי קידום שחרור גורמי גדילה ותאי גזע. אפקט אנטי דלקתי זה יכול לשפר את יכולתו של המוח להחלים ולהועיל למי שסובל מהפרעות נוירודגנרטיביות או פציעות מוח טראומטיות. לסיכום נקודה זו, לתאי לחץ, דרך יכולתם לשפר אספקת חמצן, להפחית דלקת, לשפר את זרימת הדם ולהפחית הפרעות נוירולוגיות, יש פוטנציאל להשפיע לטובה על תפקוד נוירולוגי ויכולות קוגניטיביות.
 

שיפור החלמת פצעים והתחדשות תאים ורקמות

אחד היתרונות המרכזיים של תאי לחץ הוא יכולתם להגדיל את כמות החמצן המומס בפלסמת הדם. ריכוז חמצן מוגבר זה יכול לשפר משמעותית את תהליכי ריפוי הפצעים. איך זה עובד? על ידי שיפור החמצן, תאי לחץ מקלים על צמיחת כלי דם חדשים ומשפרים את הפעילות של תאים המעורבים בריפוי פצעים. אספקת החמצן המוגברת מסייעת בייצור קולוגן, חלבון חיוני המהווה את המסגרת המבנית לרקמות ומקדם ריפוי פצעים, כתוצאה מכך מואץ תהליך תיקון וחידוש רקמות. בנוסף, פצעים כרוניים מראים לעיתים קרובות דלקת מתמשכת המעכבת את תהליך הריפוי. כאמור,לזמינות החמצן המוגברת ישנה השפעה אנטי דלקתית. רמות החמצן המוגברות עוזרות להפחית את הדלקת ולבלום את הצמיחה של חיידקים מזיקים תוך קידום סביבה נקייה לריפוי הפצע.
 

מה קורה בפועל בזמן טיפול בתא לחץ?

מהלך הטיפול בתא לחץ

הטיפול מתבצע בתוך תא סגור (מזכיר ישיבה במטוס או צוללת) במסגרתו המטופל נושם חמצן נקי בתנאי לחץ הגבוהים פי 2 מהלחץ האטמוספרי הממוצע. הטיפול בתא חמצן אשר נמשך שעה, אינו מכאיב. במהלכו יושבים או שוכבים, עוצמים את העיניים, מתנתקים לרגע מכל המשימות– ופשוט נותנים לגוף להירגע.

איך נכנסים לתא לחץ

הכניסה לתא הלחץ מתאפשרת בביגוד מלא, ללא נעליים, ללא אוכל (ניתן לשתות מים במהלך הטיפול), וללא מצתים ומכשירי חשמל לרבות סמארטפונים.

לפני הכניסה לתא לחץ

כיצד ניתן להתכונן לטיפול בשביל להפיק ממנו את המירב? מומלץ לאכול ארוחה קלה לפני הטיפול ואף לגשת לשירותים קודם לכן. מומלץ להצטייד בספרים, עיתונים וצעצועי ילדים (בתיאום מראש עם הצוות). כמו כן, לפני הטיפול יש לשטוף את השיער והעור ממוצרי טיפוח ואיפור מבוססי שמן פטרוליום. במהלך הטיפול ייתכן ותחושו שינויים בלחצים הבאים לידי ביטוי בתחושה זמנית של גודש באוזניים, בדומה לתחושה המורגשת בזמן ההמראה והנחיתה של המטוס, אך כאמור, הדבר אינו מלווה בתחושה של כאב.

מספר הטיפולים המומלץ בתא לחץ

מספר הטיפולים הנדרש תלוי בכל מקרה לגופו. פרוטוקול הטיפולים נקבע באופן אישי, אחרי פגישת היכרות וייעוץ, ללא עלות. על פי רוב, סדרת טיפולים נעה בין 20 ל-50 טיפולים.

איך טיפול בתאי לחץ יכול לשפר את הבריאות?

השהות בתא שבו לחץ אוויר גבוה גורם לספיגה מוגברת של חמצן לרקמות, המזרזת ריפוי פצעים ומסייעת בהחלמה של נזקים מוחיים. בתא הלחץ ישנן עמדות ישיבה ומסכות חמצן, אותן צריך לעטות ולהוריד בהתאם להוראת הנציג הרפואי המפעיל את תא הלחץ. השהות בתא לחץ גורמת לייצור אנזימים וצמיחת תאים חדשים המשפרים את בריאות המטופל. ההשפעות המיטיבות של הטיפולים מסייעות לתהליכי ריפוי שונים, מזרזות תהליכי חידוש רקמות, משפרות את תפקודי התאים ומקלות על העומס המופעל על הלב והריאות. 

הגיע הזמן לנסות

ניתן להמשיך להלל ולפאר את הכח המופלא של החמצן והיכולת שלו לחולל פלאים בגוף האדם, לסייע בהתמודדות עם מגוון רחב של אתגרים רפואיים לא פשוטים ולשפר את איכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם. אבל, הדרך הטובה ביותר להבין את עוצמת הטיפול בתא לחץ היא פשוט לנסות, להשתמש בעצמכם בכח הריפוי הייחודי של תא החמצן לטובתכם. כל מה שזה מצריך ממכם זה ליצור קשר ואז… פשוט לשכב בנוחות ולהרפות.

 

לסיכום 

טיפול בתאי לחץ הפך לנפוץ ופופולארי ברפואה המודרנית וחביב על לא מעט ספורטאים עטורי פרסים כדוגמת שחקן הכדורסל לברון ג'יימס והטניסאי זוכה הגראנד סלאם, נובאק ג'וקוביץ שהשכילו לשלב את הטיפול באורח חייהם וליהנות מיתרונותיו הרבים. טיפול בתא חמצן ידוע בסגולותיו הבריאותיות, ונעשים מחקרים תכופים ותדירים על אפקטיביות השהייה בתא הלחץ. טיפול בתא לחץ מאפשר ספיגה מוגברת של חמצן לרקמות, המאפשרות יצירת תאי רקמה חדשים ומסייעת לריפוי ואיחוי פצעים, רקמות או עצבים. חשוב לפעול לפי הוראות הרופא או הגורם הרפואי לפני, תוך כדי ואחרי הטיפול, כדי שהוא יהיה אפקטיבי ויעיל. המון בריאות.

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף