דלקת אוזניים אצל ילדים

דלקת אוזניים אצל ילדים היא אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר וכזו שגורמת לכאבים והרבה אי נעימות. נכון, זה יכול לקרות לכל ילד, אבל אם נדע מהם הסיכונים נוכל למזער את הסיכוי לכך ואם נכיר את התסמינים נוכל להעניק טיפול מתאים בזמן ולחסוך כמה שיותר סבל מיותר. במאמר שלפניכם ניתן את כל המידע הרלוונטי בנושא. 

מהן הסיבות להיווצרות דלקת אוזניים אצל ילדים?

דלקת אוזניים היא תוצאה של הידבקות בנגיף או בחיידק וזה קורה כמעט תמיד אחרי הצטננות (שנפוצה מאוד בקרב ילדים ובפרט בחודשי החורף הקרים). במרבית המקרים התהליך הוא זהה – הצטננות שגורמת לכאבי גרון, שיוצרת דלקת בדרכי הנשימה העליונות. הדלקת לאחר מכן גורמת לבצקת בחלל ולהגדלה של בלוטות הלימפה עד כדי סגירת חלל החצוצרה. במצב הזה מצטברים נוזלים בחלל האוזן שלא מתנקזים כראוי וזה מה שבעצם גורם לדלקת באוזניים. כאמור, כל ילד עשוי לסבול בשלב כזה או אחר מדלקת אוזניים, אך ישנם כאלו בעלי סיכון מוגבר, כמו ילדים הסובלים מאלרגיות ומאסטמה, ילדים שהוריהם סובלים מדלקות אוזניים (נטייה גנטית) ואפילו ילדים ששותים מבקבוק במנח שכיבה. 

 

מהם התסמינים הנפוצים?

ילד נוגע ומתלונן על כאבים באוזן

כאבים באוזן הם חלק בלתי נפרד מדלקת באוזניים. כשילד מרגיש כאבים עזים, משפשף את האוזן ומתלונן על אי נוחות, חשוב לבדוק את המצב. הכאבים משתנים מילד לילד ויכולים להיות עמומים ורציפים, חדים, קצרים וכואבים מאוד או שילוב של השניים. נכון – לעיתים הכאב הוא תסמין של בעיה אחרת, אבל בכל מקרה כשכאבים מובחנים שכאלו מופיעים חשוב שלא להתמהמה ולבדוק את המצב. 

אדמומיות באוזן

אדמומיות של האוזן הוא תסמין אפשרי בהחלט ולעיתים אפשר ממש לראות מעין חלק אדום ומודלק בפנים האוזן. לעיתים האדמומיות כה עזה עד שהיא מתפשטת לחלק החיצוני של האוזן ואפשר לראות זאת בבירור. במקרים קיצוניים יש גם הפרשות מוגלתיות מהאוזן בעקבות הדלקת, אבל חשוב להבין שזהו לא תסמין שיופיע תמיד. לפעמים הדלקת נשארת בחלק הפנימי יותר של האוזן ואדמומיות לא תבטא בהכרח. 

חום גבוה

בחלק מן המקרים דלקת אוזניים מתבטאת רק בכאבים, אבל היא בהחלט עשויה גם להתבטא בתסמינים של מחלה נגיפית או חיידקית קשה. אחד התסמינים הנפוצים במקרים האלה הוא חום גבוה וזה בהחלט לא נעים. זוהי בעצם הדרך שבה הגוף נלחם בגורם הזר שפלש אליו וחשוב להוריד את החום בהקדם בכל פעם שהוא מתחיל לעלות. 

תיאבון ירוד

עם החום מגיעה הרבה פעמים גם ירידה משמעותית בתיאבון. הדלקת מחלישה את הגוף מאוד, מה שגם מקשה על פעולת העיכול וילדים שסובלים מדלקת אוזניים נוטים לאכול פחות מבדרך כלל. חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק ולעודד ילדים חולים לאכול הרבה (ולאכול טוב) על אף התיאבון הירוד. תזונה נכונה ועשירה בזמן המחלה תעזור להתחזק ולהחלים מוקדם ממאוחר. 

עייפות

עייפות היא חלק מהחולי והיא אך טבעית כשסובלים מכאבים תכופים, חולשה של הגוף ולפעמים גם חום גבוה ותסמיני שפעת חריפים. ילדים עם דלקת אוזניים זקוקים להרבה מאוד מנוחה, מיטה חמה וגם לא מעט חום וחיבוקים. חשוב להקפיד להעניק את כל אלו לילד אבל לא לשכוח נוסף לכך גם לדאוג שהוא יאכל ויצרוך כמה שיותר נוזלים. 

 

דרכי טיפול נפוצות לדלקת אוזניים אצל ילדים

טיפול אנטיביוטי

כאשר הגורם לדלקת הוא זיהום חיידקי, רופאים יטפלו לעיתים באנטיביוטיקה אף על פי שחיידקים רבים ונפוצים היום כבר עמידים לטיפול האנטיביוטי הקיים. כמובן שבמקרים של זיהום נגיפי אנטיביוטיקה לא תעזור ויהיה צורך לטפל בעיקר בתסמינים ולעזור לגוף להתגבר על הדלקת באופן טבעי. אגב, יותר מחמישים אחוז מהילדים שסובלים מדלקת אוזניים מבריאים בלי טיפול אנטיביוטי וישנן דרכים טבעיות שבהן נוכל לעזור ולזרז את תהליך ההחלמה והינה כמה מהן: 

טיפול הומאופתי

הומאופתיה היא רפואה קדומה בת 200 שנה המתייחסת לאדם כמכלול שלם שבו כל חלקי הגוף והנפש קשורים זה בזה. לפי ההומאופתיה מחלות שונות הן ביטוי לחוסר הרמוניה שקיים בגוף ואפשר לטפל במצבים כאלו באמצעות צמחי מרפא ותוצרים מעולם החי והצומח. 

דיקור סיני

על פי הרפואה הסינית העתיקה המקור של הנוזלים באוזניים הוא חולשה של הטחול שאחראי על פיזור הצ׳י ועל הנעת הנוזלים בגוף. הדיקור מתמקד באזור של הטחול ויכול על הדרך גם לחזק את פעולת מערכת החיסון של הגוף ולצמצם את הנטייה של הגוף לייצור ליחה. טיפולי דיקור סיני לילדים הם קצרים ומהירים יותר מטיפולים של מבוגרים ולרוב מגיעים לצד המלצות תזונתיות ובעיקר הימנעות ממזון מסוים שמעודד היווצרות ליחה. 

מנורת מלח

טיפול במנורת מלח הוא שיטה מצוינת להקלה ואף למניעה של דלקות אוזניים. בראש ובראשונה היא מנקה את האוויר מחיידקים ומזהמים נגיפיים וגם עוזרת לייבש את הליחה ולשחרר את דרכי הנשימה. על הדרך היא גם מחזקת את המערכת החיסונית ועוזרת לגוף להתמודד יותר בקלות עם הגורם לזיהום ואפילו משרה רוגע ואווירה נעימה שמשפרת את השינה בלילה. זהו פתרון יעיל מאוד מפני שנגיש יחסית – רכישה חד פעמית תאפשר שימוש לזמן ארוך מאוד ולתמיכה על בסיס קבוע. 

כרית מלח

גם לכרית מלח יש אותן היתרונות כמו למנורה, רק שהיא עובדת בצורה מעט שונה. במקום אור וחום שמפזרים גבישי מלח איכותי באוויר, ישנה שינה על כרית ויסקו מפנקת במילוי גבישי מלח מיקרוסקופיים. המלח איננו מורגש והוא עוזר באופן טבעי למדי ממש כמו המנורה. מסייע בהקלה על הנשימה, עוזר לגוף לסלק ליחה, מפחית גורמים נגיפיים וחיידקיים באוויר ובגדול שומר על הילדים מפני כל מה שעלול לגרום לדלקת אוזניים. 

דרכי מניעת דלקת אוזניים אצל ילדים

מניעה של דלקת אוזניים היא בגדול מניעה של התקררויות ושל מחלות נגיפיות וחיידקיות אצל הילדים. חשוב להלביש את הילדים טוב ולחמם את הבית, אבל גם לדאוג לאוורור שלו על בסיס קבוע ולהמעיט בחימום באמצעות המזגן. חשוב להקפיד גם על תזונה נכונה ולהרבות בשתייה בחורף. מניעה מוחלטת היא לא אפשרית ובחורף הסיכון רק עולה, בטח בבתים שהם יש ילדים בגנים ומסגרות. עם זאת, אפשר למזער סיכונים וכאן בהחלט שווה לחדד את היתרונות הרבים של מנורת המלח וכרית המלח. התרכובת הייחודית באוויר עוזרת לנטרל הרבה מאוד גורמים מזהמים בבית ועל הדרך גם מקלה על דרכי הנשימה ומונעת ליחה והצטברות נוזלים שתביא לדלקת האוזניים. 

לסיכום 

דלקת אוזניים אצל ילדים היא תופעה נפוצה למדי בייחוד בחודשי החורף הקרים. ברוב המקרים אפשר להתגבר עליה גם בלי טיפול מיוחד וישנן בהחלט שיטות גם לזירוז ההחלמה ולמניעה מראש. הקפידו על תזונה נכונה, חימום של הבית ואוורור שלו באופן קבוע ובכל מקרה של דלקת שלא עוברת ונראית חריפה אל תהססו לגשת בהקדם לייעוץ מקצועי אצל רופא הילדים שלכם. לבסוף – שווה לנסות את היתרונות של מוצרי המלח ואתם מוזמנים להכיר את המוצרים מקרוב וללמוד עוד בנושא בדף הבית שלנו.

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף