טיפול טבעי בחצ'קונים

רבים מכירים את תופעת החצ'קונים: קמים בבוקר, ופתאום פצע אדום וכואב מופיע על עור הפנים. מדובר בתופעה שכיחה מאוד שאופיינית לגיל ההתבגרות, אך לא רק. חלק מהאנשים יחוו אותה לאורך תקופה ארוכה עם הקלות והחמרות, חלק יחווה אותה לתקופה קצרה ולאחר שיפור היא עשויה לחזור, ואף להשאיר צלקות. אין ספק כי מדובר בתופעה מטרידה ומציקה, ובמאמר הבא נדבר על תופעת החצ'קונים ומה אפשר לעשות כדי לסייע.

למה החצ'קונים מופיעים?

יכולות להיות סיבות רבות שיגרמו להופעת החצ'קונים. הראשונה היא סיבות הורמונליות. שינויים הורמונליים יכולים לגרום להופעה של הפצעים עם העור, בעיקר בקרב מתבגרים (אך גם מבוגרים חווים את התופעה לא פחות). שינויים סביבתיים כמו מזג האוויר יכולים להשפיע, וגם שינויים באורח החיים – מתח נפשי, נטילת תרופות או שינויים בנטילת התרופות הקבועות. גורם נוסף שיכול להשפיע על הופעת החצ'קונים הוא התזונה, וייתכן כי תזונה עתירת שומנים וסוכרים תוכל לגרום להופעה של פצעונים כתוצאה מהצטברות השומנים בגוף. כחלק מהתזונה, ייתכנו חוסרים בוויטמינים, מינרלים או חלבונים שונים שעשויים לסייע בהתמודדות נגד החצ'קונים או בשיקום של העור לאחר הופעתם.

איך אפשר לטפל בחצ'קונים?

כדי לטפל בחצ'קונים, ניתן לנקוט בכמה פעולות עיקריות:

תוספי תזונה מתאימים

במקרים בהם קיים חוסר תזונתי וצריך להשלים אותו, ניתן להכניס את המזונות המכילים את המרכיבים החיוניים לתפריט או לצרוך תוספי תזונה באופן יזום. תוספי תזונה שמכילים ויטמין C יוכלו לסייע, משום שוויטמין C בעל תכונות אנטי דלקתיות שדרושות לטיפול בפצעים.

הקולגן לדוגמה יוכל גם הוא לסייע בכל הנוגע לשיקום העור לאחר הופעת הפצעים ובטיפוח העור כדי להקטין את הסיכויים שהתופעה תחזור.
מהו הקולגן? הקולגן הוא חלבון הקיים בגופנו, ומהווה כ-80% מכלל החלבונים בגוף וכ-30 אחוזים ממבנה העור בלבד. מדובר בחלבון בעל תפקידים רבים, וביניהם בניית רקמות החיבור (גידים, סחוסים ועוד), אחראי על מראה עור מתוח ובעל חיוניות, ומסייע בשיפור מראה העור.
קפסולות קולגן באיכות גבוהה יכילו קולגן יחד עם ויטמין C, כך שמדובר במוצר שיוכל לסייע ולהטיב עם העור. על כן, שימוש בקפסולות קולגן יוכל לסייע לכם, אך חשוב לדעת כי תוספי התזונה הם אינם תרופה ולא יכולים להבטיח תוצאות פלא. הם יוכלו להקל על ההתמודדות ולעודד את תהליך הטיפול.

שינוי תזונתי

מעבר לאורח חיים בריא וצריכה של מוצרי מזון דלים בשומן ובסוכר יוכלו לסייע במניעת התופעה ובצמצום הסיכוי להופעה שלה. כדאי להכניס לתפריט יותר ירקות ופירות ולהסיר ממנו משקאות מתוקים, חטיפים וממתקים, פיצוחים וכל מאכל שמכיל כמויות גבוהות של סוכר, שומן או נתרן. כדאי להימנע ממזונות חריפים, מאלכוהול ומאוכל מטוגן (ובעיקר כזה שטוגן בשמן עמוק). החליפו כל מה שאתם יכולים במזון מבושל או אפוי.

להקפיד על ניקיון

חשוב לנקות את עור הפנים ולהקפיד על סביבה נקייה. את הפנים יש לנקות בעדינות, ללא אגרסיביות גם באזור הפצעים, ולא להגזים בתדירות – פעמיים עד שלוש ביום לכל הפחות. כדאי להקפיד על החלפה תדירה של מצעים, ובעיקר את הציפות של הכריות.

טיפוח העור

השקעה בשגרת טיפוח מתאימה תוכל לשמור על עור הפנים לאורך זמן ולסייע בהתמודדות עם החצ'קונים. כדאי להתאים את שגרת הטיפוח לסוג העור וגם לחצ'קונים בעצמם (למשל, כדאי להשתמש בקרמי לחות דלי שומן או כאלה הייעודים לחצ'קונים) כדי להימנע מהחמרה של המצב. הבחירה במוצרי הטיפוח הנכונים תוכל לסייע בהקלה על התופעה ולהזין את העור כהלכה.

טיפול טבעי בחצ'קונים

האם טיפול בחדר מלח יכול לעזור?

חדר המלח הוא חדר העשוי מלח טבעי בלבד, והשהות בו עוזרת לנשום אוויר נקי, להפחית את הסיכויים להופעת מחלות נשימה או להקל על תסמינים של מחלות קיימות וגם להרגיע את הנפש. השהות בחדר המלח לא תשפיע על החצ'קונים באופן ישיר, אך נשימת האוויר בחדר המלח עשויה לסייע בניקוי דרכי הנשימה ואיתה את שאר הגוף מכימיקלים מזיקים, שעשויים להשפיע על מראה העור. גם הרגעת הנפש תוכל לסייע בהפחתת לחצים שעשויים לגרום להופעת החצ'קונים במקרים מסוימים.

האם כדאי לפוצץ את החצ'קונים?

כדאי להימנע מכך. לא רק שזה לא יעזור בהתמודדות איתם, ההתעסקות בהם ככל הנראה תשאיר לכם צלקות שגם איתן תצטרכו להתמודד. התאפקו ככל האפשר, גם אם קשה לכם. הזכירו לעצמכם שהאיפוק ישתלם כשהפצעונים המטרידים ייעלמו ולא יחזרו, ולא ישאירו לכם מזכרות על עור הפנים שלכם. נוסף על כך, החיטוט בפצעים יעכב את תהליך ההחלמה הטבעי שלהם, ולכן ייקח להם זמן רב יותר להיעלם ולהחלים.

אין ספק כי חצ'קונים הם תופעה מאוד מציקה, אך חשוב לדעת כי אפשר להתמודד איתה ולטפל בה, גם אם הטיפול יארך זמן. התאזרו בסבלנות ונסו למצות את כל כיווני הטיפול האפשריים: שינוי באורח החיים, צריכה של תוספי תזונה, טיפול תרופתי אם צריך (שיינתן אך ורק על ידי רופא, אין לקח תרופות ללא הוראה מפורשת מהרופא המטפל), משחות ומוצרי קוסמטיקה שונים אם יש בידיכם כאלה, וכל דרך מקובלת שאינה כוללת פיצוץ וחיטוט בהם. מצו את כל האפשרויות העומדות בפניכם, ושמרו על אופטימיות. בהצלחה!

השאיר לנו פרטי התקשרות לסיוע והמלצה בנוגע לטיפול הרלוונטי עבורכם.

# מאמרים נוספים

נגישות
למידע נוסף